Bugün - 26 Mart 2017 PazarKünyeReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Afyon   11°C
 
Fikr-i Asım Emirdağ'da evet için kolları sıvadıAfyonkarahisar Fikr-i Asım Fikir ve Düşünce Derneği,bugün Af..
Tır motorsikletliyi biçti 1 ölüAfyonkarahisar -Kütahya karayolunda tragfik kazasında bir kişi yaşamın..
Dede mesleğini öldürmemek için çaba harcıyorlar

Sandıklıdaki Üstün ailesi deden gelen 4’üncü kuşak bakırcılık mesleğinin yok olmaması için mücadele veriyor

 
 
 

İlçede 4 bakırcı esnafından biri olan Üstün ailesi, eski sanayi sitesinde ki dükkanlarında deden gelen 4’üncü kuşak bakırcılık mesleğinin yok olmaması için mücadele veriyor.

Sanat Haberi - 03 Şubat 2017 Cuma

(19:53)

Sandıklıdaki Üstün ailesi deden gelen 4’üncü kuşak bakırcılık mesleğinin yok olmaması için mücadele veriyor

 
 
 

İlçede 4 bakırcı esnafından biri olan Üstün ailesi, eski sanayi sitesinde ki dükkanlarında deden gelen 4’üncü kuşak bakırcılık mesleğinin yok olmaması için mücadele veriyor. Hidayet,Ahmet ve Mehmet Üstün kardeşler bakırcılık mesleğini babaları Ali Üstün’den öğrendi.Ali Üstün’de bu mesleği annesinin babası olan dedesi Ahmet’den yıllar önce öğrendi. Ali Üstün ve dedesi Ahmet yıllar önce hayatını kaybederken, Üstün kardeşlerden Hidayet Üstün’de 5 yıl önce hayatını kaybetti. 51 yaşında ki Ahmet ve 46 yaşında ki Mehmet Üstün kardeşler, bakırcılık mesleğini sürdürürken bu mesleğin yok olmaması için Mehmet Üstün’ün oğlu 20 yaşında ki Alladdin ve 5 yıl önce hayatını kaybeden Hidayet Üstün’ün oğlu 28 yaşında ki Ali Üstün’e de öğretti.Babaları ve amcalarından bakırcılık mesleğini öğrenen 4’üncü kuşak olan 20 yaşında ki Allaaddin ve 28 yaşında ki Ali Üstün bakırcılık mesleğini ömürleri elverdiği sürece sürdüreceklerini söylediler.


Babadan bakırcılık mesleğini öğrendiğini söyleyen 46 yaşında ki Mehmet Üstün: “Bakırcılık çekirdekten yetişilmesi gereken bir meslek. Sonardan ve kolaylık ile öğrenilen bir meslek değil. Babam bu mesleği dedesinden öğrenmiş bende babamdan öğrendim. Aile olarak yüz yılı aşkın bu mesleği yaptığımızı biliyorum ama ondan öncesini bilmiyorum.Bakırcılık mesleğinin sıkıntısı malzemesinin çok pahalı olmasıdır. Devletin desteği var ama desteklenirken meslekler genellendiği için biz bakırcı esnafları olarak arda kaynıyoruz. KOSGEB’in sigorta desteği var. Ama soy isimi aynı olanlar yararlanamıyor. Azalan bu mesleklerde de ancak çocuklar yetiştirilebiliyor. Birde düzenlenen toplantılarda bütün esnaflar bir arada toplandığı için yani meslek guruplarını tek tek toplamadıkları için ortaya konulan sorun sigortadan ileriye gitmiyor. Elma ile portakalı topluyorlar. Çıkan sonuçta elmalı portakal oluyor.” Dedi.Bakırcılık Mesleğini sürdürmek için üniversiteyi bıraktığını söyleyen 51 yaşında ki Ahmet Üstün: “Liseyi meslek lisesinde tamamladım. Sonra Hacatepe Üniversitesi Maden Bölümüne gittim. Bakırcılığı yapmak için okulu bıraktım 1984 yılının sonlarında bu mesleğe girdim. Tabi çocukluğumuzda bakır dükkanında geçti. Bu meslek kimseyi aç koymaz. Ama sanatkar olmak ve sabretmek şartı ile. Bakırdan çorba tası, yumurta dığanı, haranı, kazan, desti yaparak bu mesleğe başladım. Çelik, alamiyum, plastik gibi malzeme çıkınca bundan para kazanamaz hale geldik.Daha sonara cami alemleri ve süs eşyaları yapmaya başladık. Sakarya Hendek Rasim Paşa Camisinin alemini yaptık. 3 metre Hilal capı ve 700 kilogram ağırlığı bulunmakta. Bunu dünyada ilk olduğunu düşünüyorum. Çünkü tamamen el yapımı. Hiçbir türlü pres makine kullanmadık. Daha sonra Amisterdami Frat Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesine yaptık. Son olarak ta Irak’ta Erbil ilinde yeni yapılan camiye yaptık” diye konuştu.15 yıldır bakırcılığı mesleğini sürdürdüğünü söyleyen 28 yaşında ki Ali Üstün: “Babam 6 yıl önce vefat etti. Babam dedemden öğrenmiş. Bende babam ve amcalarımdan öğrendim. Elimiz elverdiğince, ömrümüz yettiğince bizde bu mesleği devam ettirmeye çalışacağız. Mesleğimizi öldürmemek için gayret gösteriyoruz. Genellikle bakırdan cami alemleri imal ediyoruz. Hediyelik eşyalar yapıyoruz.” Dedi.20 yaşında ki Alladdin Üstün:”Şuan açık lisede okuyorum. Okurken de boş zamanlarımda dükkana gelerek babamın ve dedemin yanında bu mesleği öğrendim.Dedem babasından öğrenmiş bizde demeden ve babamdan öğrendik. Biz 4’üncü kuşağız” dedi. Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SanatHaberleri

Emirdağ'lı sanatçıya birincilik ödülü
Çağla'nın vücudu alarm vermeye başladı
Filmin çekimlerine start verildi
Vali Güner karma resim sergisini gezdi
Özkaya Sultanbekov'la bir araya geldi
Akü Ögrencilerinden meydana katkı
Yarın hıdırlık ta Mithat Körler finali yapacak
Mezunlar bir araya geldi

Diğer Haberler

Telek "Başkan Çöl'e yapılanlar haksızlıktır"
12 ay çalıştırılacak 5'i operatör 10 kişi alınacak
Sağanak ve fırtına geliyor sıcaklık 10 derece düşecek
"AKP, faiz ve faizcinin dostu"
Sözleşmede Mutlu Sona Ulaşıldı
Susuz askerlerini uğurladı
Sandıklı Belediyesi Çalışıyor
Gökçe yaka köyünün yolları yapılmaya başlandı
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Mehmet Selami Aydoğan

Mehmet_Selami_Aydoğan Derin duygu

25.03.2017 20:27:06

Her gün ki gibi yine bir sabah namaza kalkarken, derin ..

Ceyda Demir

Ceyda_Demir Omurga sağlığımızı nasıl koruruz ?

20.03.2017 11:46:52

Geçen haftaki yazımızda omurga problemlerinden olan s..

İsmail Ögeday

İsmail_Ögeday Düşmanlarımız çoğalmaya başladı

13.03.2017 16:47:29

Merhaba değerli takipçilerimiz. Türkiye Tür..

Nihat Hatipoğlu

Nihat_Hatipoğlu Türkler ve hadis Türklere dokunmayın

12.03.2017 18:07:48

Türk milletinin İslam'a girdikten sonra yüzyıllar ..

Lokman Özkul

Lokman_Özkul Sözde Karar da Milletin

03.02.2017 19:12:04

Demokrasilerde son sözü millet söyler. Azi..
Vatandaş esnaftan şikayetçi olduAfyonkarahisar Basın Caddesinde, esnaf ile vatandaş arasında kavga ç..
En Çok Okunanlar
Dinar Belediyesi tarafından organize edilerek düzenlenen Es Sadık (SAV.. 27 Mart'ta İbrahim Sadri Afyon'da Afyonkarahisar Belediyesi yeni bir kültürel etkinliğe daha imza a.. Beyaz eşya yüklü tır kaza yaptı Sandıklı’da meydana gelen tır kazası hasara neden oldu.   &nbs..

Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(Afyon)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0606:4413:1416:4419:2620:51

Günün Sözü


İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


Künye Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,78