Bugün - 06 Mart 2015 CumaKünyeReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Afyon   11°C
 
İmam hala halkı tehdit ediyorİmamı görevden alabilene aşk olsun.  Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa..
Mülakata çağrılması yüksek görünen aday adaylarıGeçtiğimiz Hafta sonu temayül yoklaması yapıldı. AK Parti Afyo..
Coğrafi Bilgi Sistemleri Kursu Tamamlandı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle düzenlenen "Ortaöğretim Coğrafya Öğretmenlerine Yönelik Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Tabanlı Bilimsel Araştırma Projesi Yürütebilme Yeterliliklerini Geliştirme Kursu"nun üçüncüsü, 24 Haziran-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Gündem Haberi - 05 Temmuz 2013 Cuma

(20:00)

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle düzenlenen "Ortaöğretim Coğrafya Öğretmenlerine Yönelik Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Tabanlı Bilimsel Araştırma Projesi Yürütebilme Yeterliliklerini Geliştirme Kursu"nun üçüncüsü, 24 Haziran-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

ANS Kampüsü Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen kursa, farklı illerden gelen 25 coğrafya öğretmeni katıldı. Kursta yaklaşık 60 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Bu kapsamda CBS ve CBS yazılımının tanıtılması, veri tipleri, veri kaynakları, veri girişi (grafik ve sözel), mekânsal ve tablo sorgulamaları, analizler ve sunum hazırlama, bilimsel araştırma yöntemlerine genel bakış, proje yönteminin temel ilkeleri, proje hazırlanması, önerilmesi, mevcut durum analizi, grup çalışması, zaman planlaması, risk analizleri, sürdürülebilirlik, kaynak planlaması, bütçe planlaması, proje sunumu ve CBS tabanlı yapılmış örnek projeler konusunda sunumlar yapıldı. Eğitimler, hem lisans hem de yüksek lisans seviyelerinde çeşitli CBS dersleri veren ve bu konuda ulusal ve uluslararası yayınları bulunan AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve etkinlik sorumlusu Doç. Dr. Ünal Yıldırım, AKÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saffet Erdoğan, AKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret Koca, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Servet Karabağ ile Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Döker tarafından verildi. Ayrıca kursun son iki gününde de katılımcılar gruplar halinde kurs süresince öğrendiklerinden yola çıkarak projeler hazırlayarak, sunumlar yaptılar.

Kurs sonunda, 5 Temmuz 2013 Cuma günü ANS Kampusü Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen törenle kursa katılanlara Katılım Sertifikaları verildi. Açılış konuşmalarıyla başlayan törende Etkinlik Sorumlusu Doç. Dr. Ünal Yıldırım, yeni coğrafya öğretim programının en önemli yeniliklerinden birisinin CBS'nin derslerde kullanılması olduğunu belirterek, "Bütün temennimiz coğrafya müfredatına yeni giren CBS'nin öğretilmesi ve sizler için farkındalık oluşturabilmekti. Amacımız buydu. Etkinliğimize 360'tan fazla müracaat oldu. Biz burada 24 arkadaşımızla yolun sonuna kadar geldik. 12 gün boyunca çok farklı hocalarımızdan, mesleğinde tecrübeli hocalarımızdan bilgiler öğrenildi. Döndükten sonra kendi okullarında, çalışmalarında CBS'yi kullanmalarını temenni ediyoruz. TÜBİTAK'a, üniversitemize, kursiyer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özer Yılmaz, yaptığı konuşmada "Değerli meslektaşlarımız 12 gündür bizlerle birlikteler. Afyonkarahisar'ımızın denizi ya da gölü yok. Karasal iklim koşullarında CBS'yi öğrendiniz. Bu da bir tür özveridir. CBS bildiğim kadarıyla yabancı dil gibi bir şey. Bırakmaya gelmiyor. Öğrendiklerinizi hemen uygulayın. İstikbali olan bir konu. Burada bulunan tüm kursiyerlere bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum" diye konuştu.

AKÜ Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Saffet Erdoğan da yaptığı konuşmada "Benim en baştan beri hedefim sizlere bir şeyler öğretmek değildi. Bu konuda merak uyandırmayı hedefledim. Bu merakı uyandırabildiysem ne mutlu bana. İnşallah sizler de burada öğrendiklerinizi, deneyimlerinizi öğrencilerinizle paylaşırsınız. Bu etkileşim daha fazla kişiye sirayet etsin isterim. Kursa katıldığınız için tekrar teşekkür ederim" dedi.

Coğrafya alanında Türkiye'de hâlihazırda yapılmakta olan çalışmalarla ilgili katılımcıları bilgilendiren AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Yazıcı ise konuşmasında, "TÜBİTAK son yıllarda gerçekten çok güzel atılımlar yaptı. Hem bütçesi arttı, hem de projeleri arttı. Sizler de bu fırsatları değerlendirerek, buradasınız. TÜBİTAK'ın şu anda bu CBS eğitimleri ile birlikte doğa eğitim kursları da devam ediyor. Proje hazırlama kursları da var. Bunların dışında da değişik etkinlikler var. Bunlar güzel şeyler. CBS ile ilgili önceki hafta bir kongreye katılmıştım. Coğrafyacılar aslında bu konuya çok geç sahip çıktı. Ama şimdi görüyorum ki epeyce mesafe katedildi. İnşallah hak ettiği yere gelir. Sizlere, yaklaşık 2 hafta önce 'hoş geldiniz' demiştik. Şimdi 'güle güle' demeye geldik. Üniversitemizde 12 gündür misafirimizsiniz. Umarım iyi duygularla ayrılırsınız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursa Afyonkarahisar dışından katılan Coğrafya öğretmenlerinden Ahmet Hamdi Büyükkol, Hakan Çalık ve Özden Çalkara, kurs boyunca almış oldukları eğitimlerle ilgili görüşlerini dile getirerek, eğitimlerin verimli geçtiğini ve bundan dolayı Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne teşekkür ettiklerini ifade ettiler. Tören, kursiyer coğrafya öğretmenlerine AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Yazıcı ve AKÜ Öğretim Üyeleri tarafından katılım sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi.Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

DDY Genel Müdürü Karaman incelemelerde bulundu
Cumhurbaşkanı Gül Afyonkarahisar'da
Engelliler istihtam ediliyor projesi tamamlandı
Minik yavrular çeşme kavuğunda yaşıyor
Eğitim Sen müdürlerin görevleri cebren alınmıştır
Şenol “memurlarımız pazarlanmışır“
Kaplıcaya Kataloglu Tanıtım
Nakilcioğlu İzmir'de konferans verdi

Diğer Haberler

Emirdağspor Sezonu Eskişehir Deplasmanında Açıyor
Belediyespor Tesisleri gençlerin hizmetinde
Müftü İşliyen'den Vali Balkanlıoğlu'na ziyaret
Bolvadine 3600 metrelik yeni su hattı çekiliyor
Ecer “Bu rantçı zihniyetten her şey beklenir“
Davutoğlu Ak gençlik tarafından şiirle karşılandı
Tıkır Kanal 3 'ün yaptığı haber asılsızdır
Genç Yaşta Gelen Ölüm Bolvadin'i Yasa Boğdu
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Nihat Hatipoğlu

Nihat_Hatipoğlu Müslüman'ı camiyle hırpalamak

01.03.2015 15:25:01

Mescidi Dırar Örneği... Camiler yüce Allah'ı anma..

Lokman Özkul

Lokman_Özkul İslamda Kadın

27.02.2015 13:39:49

İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yokt..
Bu caddelerde gece gündüz radar uygulaması yapılacakAfyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü,Trafik Denetleme Şu..
En Çok Okunanlar
Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemindeki hata kafal.. Şekerbank'tan Ev Hanımlarına Kredi Şekerbank Sultandağı şubesi ev hanımlarına kredi kampanyası başlattı. &nbs.. Anket Başladı...! Yaklaşan yerel seçimler öncesi Afyon Time'da Afyonkarahisar Bel..

Afyonkarahisar'ı Ankara'da kimler temsil etmeli ?


Anketler
   Mehmet Ecer CHP546 Kişi (% 1 )
   Ünal Yılmaz AKP5235 Kişi (% 16 )
   Hatice Dudu Özkal AKP478 Kişi (% 1 )
   Nuri Çetin BBP70 Kişi (% 0 )
   Bekir Daldal BBP76 Kişi (% 0 )
   Süleyman Çağlar BBP98 Kişi (% 0 )
   Fazıl Şenel AKP395 Kişi (% 1 )
   Ali Birdane AKP549 Kişi (% 1 )
   Hüseyin Özharputlu MHP311 Kişi (% 0 )
   Abdil Demiral MHP654 Kişi (% 2 )
   Ali Kaya AKP778 Kişi (% 2 )
   Mehmet Parsak MHP606 Kişi (% 1 )
   Sefa Çetin MHP560 Kişi (% 1 )
   Akif Özkaldı AKP627 Kişi (% 1 )
   Hasan Arslan AKP528 Kişi (% 1 )
   Mustafa Tarlacı AKP782 Kişi (% 2 )
   Ali Özkaya AKP684 Kişi (% 2 )
   Mehmet Zeybek AKP5218 Kişi (% 16 )
   Cengiz Sağlam AKP721 Kişi (% 2 )
   Bekir Kasap CHP524 Kişi (% 1 )
   Ahmet Biçer MHP1324 Kişi (% 4 )
   Yalcın Görgöz CHP1124 Kişi (% 3 )
   Burcu Kayıkçı CHP705 Kişi (% 2 )
   Ahmet Toptaş CHP823 Kişi (% 2 )
   Veysel Eroğlu AKP5194 Kişi (% 15 )
   Halil Ürün AKP226 Kişi (% 0 )
   Aziz Aslan MHP502 Kişi (% 1 )
   Kemalettin Yılmaz MHP1235 Kişi (% 3 )
   İsmail Elibol MHP1899 Kişi (% 5 )

Toplam 32472 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Afyon)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
5:267:0812:1414:4317:0218:31

Günün Sözü


Savaş, hiledir, hileden ibarettir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Bumerang - Yazarkafe
Künye Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,84