Bugun...Afyon Dünya ya Motokros ile kapılarını açıyor

Tarih: 10-01-2018 21:49:52 + -


2009 yılı Mart ayında bir televizyon programında Afyonkarahisar kamuoyuna ilk kez tanıttığı ve o dönem, “hayalden öteye gidemez” yorumlarının yapıldığı Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksi, bu kez de uluslararası dev bir organizasyona ev sahipliği yapacak.


Afyon Dünya ya Motokros ile kapılarını açıyor

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ‘Sporu Termalle buluşturacağız’ sloganı çıktığı yolda Afyonkarahisar, dünyaya açıldı.    Motor sporlarının en gözde organizasyonları arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar’da yapılacak.

 

 

1-2 Eylül tarihleri 2018 tarihleri arasında düzenlenecek dev organizasyonun tanıtımı, Dünya Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun da katıldığı İstanbul Çırağan Sarayında geniş bir katılımla yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto'nun destekleri, Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkıları ile Afyon Motor Sporları Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından organize edilecek.

 

 

Şampiyona canlı yayınlarla birlikte yarış başına 802 milyondan fazla TV izleyicisine ulaşacak.Tanıtım toplantısı, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban,  FIM Avrupa Başkanı Wolfgang Srb, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel,  Youth Stream As Başkanı Luigi Zompetti, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yunus Tortop, Afyonkarahisar Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Belediye Başkan Yardımcıları Ayfer Örten, Ziya Arı, Belediye Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık, Destek Hizmetleri Müdürü Süleyman Kaya, Fen İşleri Müdürü Hüseyin Öztürk, iş adamları  ilimizin termal otel müdürleri, İstanbul’da yaşayan Afyonkarahisarlı işadamları, potansiyel sponsorlar ile Dünya Motosiklet Federasyonu yetkilileri ve sporcuların katılımıyla yapıldı.

 

“ORGANİZASYON KENTİN TANITIMINA BÜYÜK KATKISI OLACAK”

 

Ünlü spor programı sunucusu Ersin Düzen’in sunumuyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar yaptı. Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) gibi önemli bir organizasyonu ilk kez Anadolu’da Afyonkarahisar’da yapacağız. Daha önce 2009 yılında İstanbul’da düzenlemiştik. Dokuz yıllık aranın ardından bu büyük spor organizasyonunu Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle 01-02 Eylül 2018 tarihlerinde yapacağız. Dünya üzerinde takip edilen ilk on spor dalı arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası sadece bir yarış değil aynı zamanda ülkemizin ve Afyon’un bilinirliği adına tam bir turizm organizasyonu olacak. Termal ve Sağlık Turizminin merkezi konumunda olan kentin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacak. En büyük arzumuz ülkemize yakışır bir şekilde Dünya Şampiyonası’nı düzenlemek.” diye konuştu.

 

“TERMALİ, SPOR TURİZMİYLE ENTEGRE ETTİK”

 

Afyonkarahisar'ın spor alanında yapılan yatırımlarla artık spor turizminde de ön plana çıktığını vurgulayan Belediye Başkan Burhanettin Çoban ise " 2009 yılında Belediye Başkan adayıydım. Türkiye’nin en güzel, en modern ve aynı alandaki en büyük Spor Kompleksini Afyonkarahisar’a yapacağım dediğim zaman bu sözüme kendi meclis üyelerim, Afyon’daki spor dostları dahil olmak üzere kimse inanmamıştı. Şu anda biz 225 bin nüfuslu ilde aynı alandaki Türkiye’nin en büyük Spor Kompleksini yaptık ve hizmete açtık. Bu dev tesisler sayesinde Afyonkarahisar’da termali, spor turizmiyle entegre ettik. Geçen sene 77 takım yaz kamplarını Afyonkarahisar’da yaptı. Yaz ayları itibariyle iklim olarak Türkiye’nin en ideal üç şehri var. Birisi Bolu, birisi Erzurum, birisi de Afyonkarahisar.

 

 

Ancak ilimiz gerek otellerin kalitesi, gerek fiziki imkanları ve yemek kalitesi ve tesislerimizin kalitesi ile hepsinin önüne geçmeyi başardı” dedi. Afyonkarahisar’da Türkiye’nin en güzel motokros pistini 167 bin metrekare alan üzerine kazandırdıklarını söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban” Birkaç defa Türkiye şampiyonası yaptık. Baktık ki; organizasyon büyük ilgi görüyor, uluslararası boyuta taşıdık. Mütevazı bir Anadolu şehri için çok iddialı işlere giriştik. Federasyonumuzla birlikte şampiyonadan yüz akıyla çıkacağız. Belediye ekibimiz ciddi bir inanç sahibi. Belediye Başkanı olarak Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ve Sayın Valimizden aldığımız güç ve destekle her işin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Dünyayı Afyonkarahisar’da buluşturacağız dedik ve inşallah buluşturacağız” dedi.

 

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK OTOMOBİL VE MOTOR SPORLARI PİSTİ YAPIYORUZ

 

Bir ilde Belediye Başkanları ne yaparsa yapsın, ilin Valileri bu işi sahiplenmese, desteklemese tüm çalışmalar başarısız kalır.  Ama gerek bir önceki Valimiz Aziz Yıldırım Bey ve gerekse de altı aydır ilimizde görev yapan Sayın Mustafa Tutulmaz Bey’de projenin her aşamasında bize en büyük yardım ve desteği gösteriyorlar. Motosiklet ve Otomobil olarak Türkiye’de İstanbul Park dışında yapılmış yarış pistleri yok. Emeği geçenlere teşekkür buradan teşekkür ediyorum. İstanbul Park, şu anda kullanılmıyor, kullanılma ihtimali de görünmüyor. Maliye Bakanımız Naci Ağbay Bey’den büyük pazarlıklarla alt yapı sorunu olmayan 630 dönümlük bir arazinin tahsisini aldık.

 

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu ile birlikte Uluslararası Federasyondan da destek alarak projelerini yapmaya başladık. İnşallah Türkiye’nin çalışır durumda en güzel otomobil ve motosiklet yarışları pistini de Afyonkarahisar’da yapmaya başlayacağız.  Tamamlandığında ilimizde ülkemizde motor sporlarında dünyada tanınan ve bilinen bir il haline gelmeye başlayacak” dedi.

 

1 MİLYAR 400 MİLYON KİŞİ TV’DEN İZLEYECEK

 

Afyonkarahisar’ın termal turizmde önemli bir şehir haline geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban konuşmasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi; “ Sağlık turizminde de yapılan yatırımlarla çok önemli bir şehir haline geldik. Stadyumundan kapalı spor salonuna, su kayak tesislerinden yüzme havuzuna kadar çok güzel bir spor kompleksini ilimize oluşturduk. Bu tesislerimizin hemen yanı başına Afyon Motor Sporları Merkezimizi kurarak ulusal organizasyonları ilimizde yaptık. Bunları yaparken bir sloganımız vardı, “Dünya, Burada Buluşuyor” diye. İşte bugün yüzden fazla ülkede canlı olarak yayınlanan ve toplamda 1 milyar 400 milyon kişinin televizyondan izlediği Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız.

 

 

Bu yayınlar ile hem ilimiz hem de ülkemiz kazanacak. Ama biz Belediye olarak bununla da yetinmedik şimdi motosiklet ve otomobil yarışlarının yapılacağı pistin temelini atacağız. Pistin arazisinin tahsisi gerçekleşti. Şimdi proje aşamasındayız ve temelini bu yıl atacağız. İnşallah bu yatırımların karşılığında Afyon’da Spor Turizmini sürdürülebilir ve on iki aya yayarak ilimizin ve ülkemizin ekonomisine ciddi katkılarda bulunacağız.” dedi.

 

"SPOR, ÜLKELERİN TANITIMINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAKTADIR"


Afyon'da yapılacak şampiyonayı sadece spor olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise  "Bu tür organizasyonlar bir il için üst ligde seviyeye çıkma göstergesidir. Bu sorumluluğa ev sahipliğinin onuru ve gururunu yaşayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Spor çağımızın en önemli etkinliklerinden birisi. Spor, ülkelerin tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır. Afyon medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yer" ifadelerini kullandı. Vali Tutulmaz “Afyonkarahisar’ımız binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Hititler’den, Frigler’e, Lidyalılar’dan, Persler’e, Romalılar’dan, Bizans’a, Selçuklu’dan, Osmanlı İmparatorluğu’na kadar her dönem ilgi gördü. Kurtuluş Savaşı ve ardından gelen zaferin kazanıldığı topraklarda şimdi sporla dünya yeniden buluşacak.

 

 

 

Hep birlikte ülkemiz ve ilimizin tanıtımı için olağanüstü bir adım atıyoruz. Belediye spor turizmi yatırımlarını yaparken, üniversitemiz spor sağlığı ile termal tedavisi konularında dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alıyor. Bu yatırımların karşılığında hem yerli hem de yabancı motor sporları meraklılarının gözü kulağı Eylül ayında ilimizde olacak.” şeklinde konuştu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 • 2018 yılıen komik videolar
  2018 yılıen komik videolar
 • ANLATMAYA GEREK YOK
  ANLATMAYA GEREK YOK
 • Sende Susma
  Sende Susma
 • halit kara görüyorum
  halit kara görüyorum
 1. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 2. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 3. 2018 yılıen komik videolar
 4. ANLATMAYA GEREK YOK
 5. Sende Susma
 6. halit kara görüyorum
VİDEO GALERİ
YUKARI