Bugun...Andımızın kaldırılması bir hataydı

Tarih: 20-10-2018 22:52:37 + -


Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Andımızın okullarda yeniden okutulmasıyla ilgili Danıştay kararı değerlendirildi.


Andımızın kaldırılması bir hataydı

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

 

Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili Eğitim-Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şubesi’nce bir açıklama yapıldığını hatırlatan Gazeteci İsmail Akar, “Açıklamayı hayretle okudum. Açıklamada, ‘Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik’ deniyor.

 

Andımızda, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ deniyor. Bu ifadelerin neresinde gerici, baskıcı, totaliter anlayış var? Bunu bir eğitim sendikasının dillendirmesi çok acı” diye konuştu.

 

“Andımız da Türklük, çalışkanlık vurgusu vardır”

 

Eğitim-Bir-Sen’in Andımızla ilgili açıklamasını eğitimle ilgili bir kuruluşa yakıştıramadığını dile getiren Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu açıklamaya tepkinin olması lazım. Bir Alman, Alman milliyetçisidir. Bir Rus, Rus milliyetçisidir. Bu ülkelerinde bizim Andımız gibi antları vardır.

 

Bizim de çocuklarımızın her sabah, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ demelerinde ne gariplik var? Ant, yemin demektir. Andımız da Türklük, çalışkanlık vurgusu vardır. Ben Danıştay’ın aldığı bu güzel kararı alkışlıyorum. Bugüne kadar okunup bir sorun olmadıysa bundan sonra da okunmasından dolayı bir sorun olmayacaktır” şeklinde görüşlerini açıkladı.

 

“Bugün millet olarak çıkan karardan mutluyuz”

 

Andımızın çözüm süreci diye ifade edilen süreçte kaldırıldığını anımsatan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Gerekçe olarak da Andımızın Türküm diye başlaması gösterildi. Halbuki bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ülkemizde yaşayan ve vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk’tür. Bizim vatandaşlık tanımımız da böyledir. Ülkemizde Andımız kaldırıldıktan sonra terör olayları daha arttı. Sorunun Andımız da olmadığı otaya çıktı. Olay Türküm demekten kaynaklanmıyor. Andımızın kaldırılması bir hataydı. Türk Eğitim-Sen Danıştay’a dava açarak kazandı. 5 yıl sonra kazanıldı. Bugün millet olarak çıkan karardan mutluyuz” diye konuştu.

 

“Ben bu karardan bir Türk olarak gurur duydum”

 

“Ne günlere kaldık” diyerek sözlerine başlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Türkiye’de, Türk vatanında okullarda öğrencilere Andımızın okutulmasını tartışıyoruz. Bir anlamda da bunun mücadelesini veriyoruz. Andımızla birlikte devlet dairelerinden TC yazıları da kaldırılmıştı. Danıştay’ın Andımızın yeniden okutulmasıyla ilgili kararına karşı açıklamalar da yapılıyor. Türk yurdunda Danıştay’ın aldığı karara tepkiyi kimler gösteriyor? Ben bu karardan bir Türk olarak gurur duydum. Danıştay’ın kararı uygulanmalı ve Andımız okullarda yeniden okutulmalıdır” diye değerlendirmede bulundu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 • Işıklara'a doğalgaz geliyor
  Işıklara'a doğalgaz geliyor
 • Dinar Belediyesi tanıtım filmi
  Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 • Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
  Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 • Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
   Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
 1. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 2. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 3. Işıklara'a doğalgaz geliyor
 4. Dinar Belediyesi tanıtım filmi
 5. Kocaöz Belediyesi tanıtım filmi
 6. Gazeteciler Akdağ hakkında fikirlerini beyan etti
VİDEO GALERİ
YUKARI