Bugun...Kerkük’te vali pazarlığı ve gövde gösterisi

Tarih: 24-10-2017 06:26:01 + -


Kerkük Meclis üyeleri bugün yeni valiyi seçecek. KYB’nin önerdiği iki isimden birinin vali olması bekleniyor, ancak alınan kararların onayını kurulacak konsey verecek. Irak ordusu ise operasyon hazırlığında...


Kerkük’te vali pazarlığı ve gövde gösterisi

Kerkük Meclis üyeleri bugün yeni valiyi seçecek. KYB’nin önerdiği iki isimden birinin vali olması bekleniyor, ancak alınan kararların onayını kurulacak konsey verecek. Irak ordusu ise operasyon hazırlığında...

 

Kerkük kent merkezinde kontrolü sağladıktan sonra başta güvenlik olmak üzere resmi kurumlarda yeniden düzenlemeye giden Bağdat hükümeti, bu kapsamda bir dizi kararı uygulamaya geçirdi. Irak bayrağının yanı sıra kentin bir çok noktasına asılan parti bayrakları, Bağdat’tan gelen talimatla kaldırıldı.

 


Tarihi kaladeki Türkmen bayrağının da kaldırılması üzerine Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Teşkilat Sorumlusu Mehmet Seman Ağaoğlu, Başbakan Haydar İbadi’nin talimatıyla parti bayraklarının indirildiğini belirterek, “Türkmen milli bayrağımız ve ITC bayrağı, sadece büro ve binalarımıza bağlı olan yerlerde dalgalanacak. Irak bayrağı dışında bütün parti bayrakları kaldırılacak” dedi.

 

Vali kim olacak?

Kerkük’e seçilecek yeni valinin kim olacağına dair Kürt, Türkmen ve Arap meclis üyeleri arasında görüş ayrılığını gidermek için Irak İçişleri Bakanı Kasım al Araci, Bağdat’tan Kerkük’e geldi.

 

KYB, hükümete vali olacak iki isim önerdi. Önerilen isimlerin KYB’nin üst düzey isimlerinden Rızgar Ali ve Rifat Abdullah olduğu bildirildi. Bugün iki isimden birinin vali olarak açıklanması bekleniyor. Daha önce olduğu gibi kent meclisi başkanlığı yine Türkmenlere bırakılacak. Vali seçiminden sonra Bağdat hükümeti, valiyi kontrol edecek ve sınırlayacak yeni bir uygulamaya gidecek. Buna göre, “Milli Güvenlik Konseyi” benzeri bir konsey oluşturulacak ve konseyin başkanı, valinin aldığı kararların yaşama geçirilmesinde son merci olacak.

 

Bu arada Bölgesel Kürt Yönetimi Güvenlik Konseyi’nce yapılan açıklamada, Irak ordusunun son 48 saattete bölge sınırlarına ABD tipi çok sayıda tank, zırhlı araç ve Hummer sevkettiğini öne sürdü. Bölgedeki kaynakların aktardığına göre, Irak ordusu’nun musul’dan Dohuk ve Zaho’ya yönelik kapsamlı bir operasyona hazırlanıyor. Irak ordusunun hedefinde Türkiye’nin Ovaköy’e açılacak sınır kapısı için koridor açılmasının olduğu belirtildi.

 

Gövde gösterisi

 

Irak İçişleri Bakanı Kasım al Araci, askeri operasyonları yöneten Irak ordusu generalleri ve Kerkük Valisi Rekan Ceml Cburi’nin katılımı ile Kerkük’te gövde gösterisi yapıldı. 

 

Barzani: Yeni sayfa açalım

 

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yeni bir sayfa açmaya hazır olduklarını belirterek, devam eden askeri operasyonların bunun önünde engel oluşturduğunu öne sürdü. Barzani, “Bağdat ile sorunları anayasa çerçevesinde çözmek istiyoruz. Bu konu için Bağdat’a bir heyet gönderip, yeni bir sayfa açmaya hazırız. Heyet gönderilmesi konusunda henüz bir tarih belirlenmedi. Bağdat’ın vereceği yanıtı bekliyoruz. Sorunların anayasa çerçevesinde çözülmesi taraftarıyız” ifadelerini kullandı. Barzani, diyaloğun en kısa zamanda başlamasını temenni ettiklerini kaydetti. 

15 kilometre görüşmeleri

Şiddetli çatışmalara sahne olan Altunköprü kasabasında ise yaşamın normale dönmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Dün zarar gören trafo ve teller onarılarak kasabaya yeniden elektrik verildi. Hasar tespit çalışmalarının sürdüğü Altunköprü’ye ailelerin geri dönmesi için kasabanın dışında mevzilenmiş peşmerge gücü ile Erbil’e geri çekilmesi için sınırda görüşmeler yapıldığı öğrenildi. Görüşmelerde Bağdat tarafının 36’ncı paralel sınırına çekilmesi için Kürt tarafını ikna etmeye çalıştığı bildirildi. 

 

6 bin DAEŞ üyesi 

 

Bağdat ile diyalog arayan Barzani’ye ağır talep listesi sunulduğu beliriliyor. Talepler arasında sınır kapıları, hava limanlarının teslim edilmesi, peşmergenin Irak ordusuna devri gibi isteklerin yanı sıra Musul ve Telafer operasyonlarında Kürtlere teslim olan DAEŞ’liler ve ailelerinin verilmesi yer alıyor. İddiaya göre Kürtlerin  elinde 
6 bin DAEŞ üyesi ve ailesi bulunuyor.
Kaynak: MilliyetFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • dünyanın en ilginçgörüntüleri
  dünyanın en ilginçgörüntüleri
 • Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
  Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 • İnternet habercileri kimliklerini aldı
  İnternet habercileri kimliklerini aldı
 • Fikri Asım Bayatta Piknikte
  Fikri Asım Bayatta Piknikte
 • En çok tıklanan karikatürler
  En çok tıklanan karikatürler
 • Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
  Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
 1. dünyanın en ilginçgörüntüleri
 2. Hizmet İş İftar yemeğinde bir araya geldi
 3. İnternet habercileri kimliklerini aldı
 4. Fikri Asım Bayatta Piknikte
 5. En çok tıklanan karikatürler
 6. Yüksel varlı İlkokulu Etkinlik
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Denizli depreminden sonra yaşananlar
  Denizli depreminden sonra yaşananlar
 • Halit Kara gidem dedim
  Halit Kara gidem dedim
 • AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
  AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 • Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
  Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 • Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
  Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 • Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
  Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
 1. Denizli depreminden sonra yaşananlar
 2. Halit Kara gidem dedim
 3. AKÜ rektörü Karakaş AFİHAD'ı ziyaret etti
 4. Fuar Hastanesi Varis Tedavisi
 5. Yeni Nesil Gazetecilik eğitimi
 6. Sultandağı Gazi Akbıyık Cinayeti
VİDEO GALERİ
YUKARI