Bugun...Birdane Sevinçle Karşılandı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Rektör yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan vekili olarak görev yaparken 15 Temmuz darbe girişimi sonrası üniversiteden ihraç edilen ve tutuklanmamak, mağdur yaratmak ve intikam almak amacıyla itirafçı adı altında ifade veren Fetöcülerin kendisini “Kuran okunan bir toplantıda görüldüğü” beyanı üzerine FETÖ/PDY ile ilişkilendirilme iddiasıyla yargılanmış ve bu süreçte OHAL kapsamında kamu görevinden çıkartılmıştı.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-11-2019 19:48:54 Tarih: 29-11-2019 19:37

Birdane Sevinçle Karşılandı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Rektör yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan vekili olarak görev yaparken 15 Temmuz darbe girişimi sonrası üniversiteden ihraç edilen ve tutuklanmamak, mağdur yaratmak ve intikam almak amacıyla itirafçı adı altında ifade veren Fetöcülerin kendisini “Kuran okunan bir toplantıda görüldüğü” beyanı üzerine FETÖ/PDY ile ilişkilendirilme iddiasıyla yargılanmış ve bu süreçte OHAL kapsamında kamu görevinden çıkartılmıştı.

 

Mahkemesi sürerken Fetöcülerin kendi aralarında 2015 yılında yaptığı gizli bazı yazışmalar ortaya çıkmış ve burada Alparslan Birdane isminin açıkça yazılarak “kendilerinin karşısında olduğu ve onları üniversiteye almadığı” şeklinde geçen somut ifadeler lehte olacak şekilde mahkeme tarafından dosyaya konulmuştu. Şubat ayında gerçekleştirilen duruşma sonunda suçsuz olduğu ispatlanarak, mahkeme kararıyla beraat etmişti.

 

Prof. Dr. Alparslan Birdane, 2014 yılında Türk Kardiyoloji Derneği, Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanlığı’na seçilmiş olup, 2015 yılında ESOGÜ rektörlük seçimlerinde dördüncü olmuş ve davet edildiği YÖK mülakatı sonrası beğenilerek devlet erkânının teveccühüyle Rektör yardımcılığı görevine getirilmişti. Darbe girişiminden beş ay sonra Beştepe Külliyesinde yapılan Üniversitelerin açılış toplantısına da katılan, Alparslan Birdane görevden alındıktan bir yıl sonra Eskişehir Osmangazi üniversitesinde dört çalışan personel öldürülmüştü. Görevde bulunduğu süre sırasında üniversiteye alınan personelden bu zamana kadar FETÖ soruşturması geçiren olmamıştır.

 

Dosyasının OHAL Komisyonunda görevine geri iadesi için incelenme sırasını bekleyen Prof. Dr. Alparslan Birdane ülkemizde özel sağlık kuruluşları arasında önemli bir yer edinen, Acıbadem Hastanelerinin Eskişehir şubesinde Kardiyoloji bölümünde göreve başlamıştır.

 

Bolvadin’li hemşehrimiz Alparslan Birdane hocamıza gazetemiz ve ilçemiz adına yeni görevinde hayırlı olmasını temenni ederiz. 

 

Prof. Dr. Alparslan Birdane Kimdir;

 

1971 Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde doğan ilk, orta ve lise öğrenimini Bolvadin’de tamamlayan Prof. Dr. Alparslan Birdane eğitim hayatı boyunca birinciliklerle bitirmiştir. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1994 yılında dereceyle mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları ihtisasını tamamlamıştır.

 

İhtisası esnasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. M. Şeref Zileli Ödülü 1997’de Yılın Başarılı Asistanı uygun görülmüştür. Dâhiliye ihtisasını müteakip tekrar TUS sınavına girerek Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalında ihtisasını tamamlamıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim dalında önce uzman ve öğretim görevlisi, 2003‐2007 yıllarında yardımcı Doçent olarak çalışmıştır. 2007’de Doçent, 2013’de Profesör unvanı ile kadrosuna atanmıştır.

 

Akademik ve mesleki hayatı boyunca Tıp Fakültesi bünyesinde çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Alparslan Birdane, yurtdışı tecrübesi olarak 2003’de Kanada–Mc Master Üniversitesi Hamilton General Hospital’de Prof. Dr. Salim Yusuf ve Prof. Dr. Eva Lonn daveti üzerine gözlemci öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon çalışma grubunda üye olarak 2010‐2014’de ve başkan olarak da 2014‐2016 arasında görev almıştır. Uluslararası hakemli dergilerde taranan elli adet ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış kırk makalesi vardır. Tebliğ edilen uluslararası düzeyde atmış ulusal toplantılarda yüz yirmi bildirisi mevcuttur.

 

SCI‐Expanded kapsamındaki iki dergide yayın kurulu üyeliği, SCI ‐Expanded dışındaki uluslararası bir hakemli dergilerde yayın kurulu üyeliği mevcuttur. Bir adet yurt dışında, yedi adet yurt içinde yayımlanmış kitap bölümü yazmıştır. Yönetici ve araştırmacı olarak beş adet BAP projesinde görev almıştır.

 

Bilimsel kuruluşlara üyelikleri; Türk Kardiyoloji Derneği, Avrupa Kardiyoloji Derneği, European Cardiologist 2002’de Fellow of the European Society of Cardiology 2003’de WG on Hypertension and the Heart of the ESC, European Heart Rhythm Association, European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI), Working Group on Acute Cardiac Care of the European Society of Cardiology, European Society of HypertensionFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İlçeler Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI