Bugun...Bu nasıl iş hocam faizin her türlüsü haram TOKİ'ye helal mi?

Diyanet İşleri başkanlığı TOKİ’nin halka faizle konut satışının sıkıntılı olmadığı yönünde görüş bildirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 31-01-2020 11:01:35 Tarih: 15-01-2020 22:46

Bu nasıl iş hocam faizin her türlüsü haram TOKİ'ye helal mi?

Diyanet İşleri başkanlığı TOKİ’nin halka faizle konut satışının sıkıntılı olmadığı yönünde görüş bildirdi.

 

Oysa TOKİ her altı ayda bir toplam ana para üzerinden yüzde dört sabit zamlı bir şekilde, sattığı konutlara faiz uyguluyor. Düşünün normal şartlarda TOKİ’nin 60 bin liraya maal ettiği 2+1 daire fiyatını 120 bin lira üzerinden satışa sunup , üstelik her 6 ayda bir sabit total rakam üzerinden yüzde 4 zam uyguladığında 15 yıl çarpı yıl yüzde 8 derseniz evin değeri 4 katına çıkıyor ve Diyanet işleri bu durumun normal olduğunu savunuyor.

 

Neden ?  Zaten ilk etapta evin değeri iki katı fiyatına yani  120 bin liraya verilmiş 15 yıl ödemeli bir evin değeri borç bittiğinde 240 bin lirayı geçiyor. Yani Diyanet işleri Başkanlığı bu paranın faizle ilgisi olmadığını halkın gözünün içine baka baka söylüyor. Bizlerde yorumu siz kamu oyuna bırakıyoruz.

 

 İşte diyanet’in o açıklamasından kısa bir kesit.

 

"Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır."

 

Faizin, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesi anlamına geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


"Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kar etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslamın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibarıyla gerçekleşmemektedir. Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde görüş bildirmiştir.

 


Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ'nin sosyal konut projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir.” İfadesi kullanıldı.  Afyon TimeEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI