Bugun...Mimarlık tasarlama sanatıdır

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Kariyer Günü Etkinliklerini sürdürüyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-02-2020 15:22

Mimarlık tasarlama sanatıdır

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Kariyer Günü Etkinliklerini sürdürüyor.

 
 
MİMARLIK YAPI TASARLAMA SANATIDIR
 

Kariyer günü etkinliğinin bu kez konuğu, Göksu Yapı Mimarlık Şirket yetkilisi Yüksek Mimar Gülşah Yavuz Kocaman oldu.
RSP Teknik Kolej Konferans Salonu’nda düzenlenen kariyer gününe Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Okul Müdürü İbrahim Çakal ve öğrenciler katıldı.  Etkinlikte Yüksek Mimar Gülşah Yavuz Kocaman öğrencilere mimarlık mesleği ile ilgili önemli ipuçları vererek başarıya ulaşmaları için tavsiyelerde bulundu.
Binaların ilk önceliği şehir planına uygunluğu 
Yüksek Mimar Kocaman İlk olarak öğrencilere mimarlık mesleğinin tanımını ve görevlerini anlattı. Kocaman, “Mimar Her çeşit yapının, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve olanaklarına göre tasarımını yapan ve yapımını denetleyen kişidir. Mimarlık, insanın içinde yaşamını sürdüreceği yapıların estetik ve kullanışlılık ilkelerini göz önüne alarak tasarlama sanatıdır. Mimar bu amacı gerçekleştirmek için; Yapılacak binanın şehir imar planına uygun olup olmadığını inceler, gerekli alt yapı çalışmalarını yapar” dedi.


“Proje tasarlanırken birçok araştırma yapılır”


Mimarların yapacakları her proje için sürekli araştırma yaptıklarını söyleyen Yüksek Mimar Gülşah Kocaman, “Öncelikle yapıyı kullanacak kişilerin isteklerini, görüşlerini ve mali olanaklarını öğreniriz. Bir proje tasarısı için birçok araştırma yapılarak özet bilgi hazırlanır. Binanın planı çizilir, yapıldığı zaman nasıl bir şekil alacağını gösteren maketler ve üç boyutlu görsel modeller hazırlanır” dedi.


“İyi bir mimar sanata ve sosyal bilimlere ilgili olmalı”


Mimarlık mesleğini seçmek isteyen öğrencilere meslek hakkında tavsiyelerde de bulunan Yüksek Mimar Gülşah Yavuz Kocaman, “Bu alanda eğitim görmek isteyen öğrenciler kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir” şeklinde konuştu. >>Mehmet KarakaşFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Eğitim Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI