Bugun...Söz konusu binada kim haklı Muhtar mı? Köylüler mi?

Afyonkarahisar’ın Ataköy mahallesinde bulunan ve yaklaşık 30 yıl önce köylüler tarafından köyün camisinin giderleri amaçlı ve köye gelir getirici mülk olarak yaptırılan, bina için Afyonkarahisar Belediye meclisinden yıkım kararı çıktı.

facebook-paylas
Güncelleme: 30-12-2019 00:45:35 Tarih: 27-12-2019 22:38

Söz konusu binada kim haklı Muhtar mı? Köylüler mi?

Afyonkarahisar’ın Ataköy mahallesinde bulunan ve yaklaşık 30 yıl önce köylüler tarafından köyün camisinin  giderleri amaçlı ve köye gelir getirici mülk olarak yaptırılan, bina için Afyonkarahisar Belediye meclisinden yıkım kararı çıktı.

 

 Yaklaşık 2 ay önce belediye meclisinden çıkan karar nedeni ile üzüntülü olduklarını dile getiren köylüler, buranın neden yıkım kararı çıkarıldığına bir anlam veremediklerini ifade ettiler. Ataköy mahallesinde mevcut binanın en sağlam binalardan birisi olduğunu savunan köylüler, burasının yıkım gerekçesinin, binanın ruhsatı olmadığı yönünde bir gerekçeyle yıkılacağını, kimisi de buranın yeşil alan içerisine dahil edildiği yönünde aldığı duyum üzerine yıkılacağını ifade etti.

 

Köylüler,” madem buranın ruhsatı yok, o zaman Ataköy’ün tamamı araştırılsın bakalım, kimlerin ruhsatı var görelim, ve mahallemizde de yeterince yeşil alan var” İfadelerini kullandılar. Fakat her ne gerekçe ile olursa olsun, buranın yıkılmasını kesinlikle istemediklerini beyan eden köy sakinleri konunun ise hala yargı mercilerinde olduğunu ifade etti. Ataköy sakinleri, buranın tekrar cami derneğine verilmesini, burada yeniden bu binanın tamir ve tadilatını üstlenerek, tekrar köylüye kazandırmak istediklerini ifade ettiler.

 

Konu ile ilgili olarak, Afyonkarahisar Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burcu Köksal’la irtibat kuran köylüler, bina ile ilgili olarak binanın yıkılmasını istemediklerini Milletvekili Burcu Köksal’a da ilettiler. Toplamda 4 daire ve 2 dükkandan oluşan binanın, daha düne kadar içerisinde kiracıların olduğunu ve bu zamana kadar da düzenli olarak muhtarlığa kiralarını ödediklerini ifade eden vatandaşlar, burada bina içerisinde oturanların önce sularını kestiklerini, sonra da elektriklerini keserek zorla çıkartıldıklarını ifade ettiler.

 

Sıkıntının ise, Mevcut Muhtar Muharrem Özdemir’in, buranın gelirini son 15 yıldır istediği gibi harcadığı yönünde olduğunu iddia ettiler. Afyonkarahisar belediyesinin buranın gelirinin tamamının eskisi gibi cami yararına muhtarlığa bıraktığını fakat söz konusu yerin kirasının ise amacı dışında kullandığını ifade eden vatandaşlar, Vekil Köksal’dan konunun takipcisi olacağı yönünde söz aldı.

 

Ardından Milletvekili Burcu Kökal’da kendisinin burada ne hakim nede yargıç olduğunu, “her nekadar Milletvekili olsamda, bende bir vatandaşım ama Milletvekili olarak ta halkımızın sesine kulak vermek zorundayım” İfadelerini kullanarak, konunun zaten yargıda olduğunu, eğer ortada bir art niyet yada bir haksızlık varsa, adaletin bu konu ile ilgili olarak doğru bir şekilde karar vereceğinden emin olduğunu ifade etti.

 

Ve haksızlık yapan kim olursa olsun haksızlığın karşısında, haklının da her zaman yanında olduğunu ifade etti. Bina ile ilgili olarak ta köylülerden bilgi alan Köksal, daha sonra da köylülerden müsade isteyerek Muhtarla da görüştü.

 

 Muhtar Muharrem Özdemir ise, söz konusu binanın çürük olduğunu savunarak, bazı vatandaşların kendisini hırsızlıkla itham ettiğini, söz konusu binanın gelirlerini öyle istediği gibi, yada iddia edenlerin dediği şekilde kullanmadığını, herşeyinin belgeli ve makbuzlu olduğunu ifade etti. 17 Yıldır bu köylüye en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştığını ifade eden, Muhtar Muharrem Özdemir, kendisi hakkında çıkan dedikodu ve iftiraların hiç birini kabul etmediğini, aksine Ataköy için son 17 yılda çok sayıda önemli hizmetleri, köylüye kazandırdığını ifade etti.

 

Binanın henüz yıkım aşamasında olmadığını, fakat binanın çürük olduğunu ifade eden Muhtar Özdemir, hakkında açılan davadan da alnının akıyla beraat ettiğini ifade etti.  Bu zamana kadar, söz konusu binadan ne kadar gelir elde edildiyse, nereye harcandıysa tamamının makbuzunun olduğunu ve bunu da her zaman ispatlamaya hazır olduğunu ifade eden Muhtar Özdemir, “Kim isterse gelsin merak ettiği ne varsa sorsun cevabını vermeye de hazırım” İfadelerini kullandı. Afyon Time

HABERİN VİDEOSUHABER VİDEOSU
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
nöbetçi eczaneler
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI YUKARI